Lenovo 406227U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 406227U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.8 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Slots: | Express Card 34 Express Card 54 Memory Stick PRO SD Card SDHC Card Sony Memory Stick Type I PC Card Type II PC Card xD-Picture Card |
| Laptop Type: | Mobile Workstation |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1920 x 1200 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | ATI Mobility FireGL V5700 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Battery Life: | 9.4 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Silver Energy Star |
| Dimensions | |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10 in |
| Weight: | 6 lbs |
| Dimensions: | 1.30" Height x 14.10" Width x 10" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business Downgrade to Windows XP Professional |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel PM45 Express |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Dimensions: | 1.30" Height x 14.10" Width x 10" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |