Lenovo 431137U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 431137U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Turion II |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.73 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 3600 MHz |
| Video Memory: | 512 MB |