Lenovo 43494VU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 43494VU |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 4 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x Audio 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 8-pin USB 2.0 - Powered USB 1 x DisplayPort Digital Audio/Video |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel |
| Display Size: | 15.60 in |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.41" Height x 14.68" Width x 9.65" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.7 in |
| Depth: | 9.7 in |
| Weight: | 5.66 lbs |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.41" Height x 14.68" Width x 9.65" Depth |