Lenovo 43752BU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 43752BU |
| Additional Specifications | |
| Product Model: | 43752BU |
| Product Series: | U310 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Screen Mode: | HD |
| Processor Model: | i5-3317U |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 2 |
| Product Line: | IdeaPad |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | 32 GB |
| Features | |
| Battery Life: | 7 Hour |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 13.1 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Weight: | 3.75 lbs |