Lenovo 44142MU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 44142MU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card xD-Picture Card Type H |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 3.60 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |