Lenovo 444638U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 444638U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick xD-Picture Card Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 15.40 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | VibrantView |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500HD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.46" Height x 14.10" Width x 10.10" Depth |
| Weight: | 5.95 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 14.1 in |
| Depth: | 10.1 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 1.46" Height x 14.10" Width x 10.10" Depth |