Lenovo 59018790 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59018790 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Display | |
| Display Size: | 15.4 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Display Type: | VibrantView |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Subwoofer Built-In Webcam |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Battery Life: | 3 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium 64-bit |
| Dimensions | |
| Height: | 1.40 in |
| Width: | 14.2 in |
| Depth: | 10.3 in |
| Weight: | 6.6 lbs |
| Dimensions: | 1.40" Height x 14.20" Width x 10.30" Depth |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-14 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 4-pin IEEE 1394a - FireWire 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | ExpressCard/54 Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card Secure Digital Elite Pro Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 14.20" Width x 10.30" Depth |
| Software Included: | Lenovo OneKey Recovery Lenovo ReadyComm Norton Internet Security 90 days of virus definitions) Adobe Reader Windows Live Toolbar Easy Capture Microsoft Office 2007 (60-day |