Lenovo 59343251 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59343251 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | LPDDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Net-tablet PC |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | HDMI Yes |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | In-plane Switching (IPS) Technology VibrantView LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Imagination Technologies PowerVR SGX545 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 8 hour(s) |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 7.4 in |
| Width: | 11.8 in |
| Depth: | 0.4 in |
| Weight: | 1.41 lbs |
| Additional Specifications | |
| Storage Capacity: | 64 GB |
| Product Type: | Tablet |
| Touch Screen: | Touch Screen |