Lenovo 59371478 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59371478 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.07 lbs |
| Additional Specifications | |
| Processor Model: | i3-3227U |
| Product Series: | S500 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | IdeaPad |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Brand Name: | Lenovo |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Battery Energy: | 48 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 2 |
| Parent Retsku: | B00CRXZSXM |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |