Lenovo 59388313 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59388313 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00F0RC4VQ |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 15.2 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 5.95 lbs |