Lenovo 59406361 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59406361 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Interface Connection: | VGA USB - Universal Serial Bus 3.0 USB - Universal Serial Bus 2.0 HDMI Ethernet - RJ45 Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Slots: | SD Card MultiMedia Card (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 17.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ LED Backlight |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-RE |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | 8 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Included Devices: | Built-In Webcam Keyboard Backlight |
| Battery Life: | 5 hour(s) |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Silver Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.24 in |
| Width: | 16.29 in |
| Depth: | 10.62 in |
| Weight: | 6.39 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |