Lenovo 59406417 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59406417 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HIYA4F2 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD A-Series |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8650G |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Fast Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |