Lenovo 59406553 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59406553 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HIYA3SK |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |