Lenovo 59406634 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 59406634 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HIY96WO |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3L SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital (SD) Pro MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 755M |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | ENERGY STAR 5.2 EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 15.2 in |
| Depth: | 10.2 in |
| Weight: | 5.95 lbs |