Lenovo 6277BVU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 6277BVU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes |
| Slots: | Mini PCI Express Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | RoHS ENERGY STAR 5.2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |