Lenovo 6475R2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 6475R2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x VGA 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel X4500HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 9.80 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Gold |
| Number of Cells: | 9-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Height: | 1.3 in |
| Width: | 13.2 in |
| Depth: | 9.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Processor Model: | T9400 |
| Product Series: | T400 |
| Green Compliance: | Yes |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Software Included: | Adobe Acrobat Reader Microsoft Office Ready 2007 Microsoft Windows Live Toolbar & Search Roxio Creator Intervideo WinDvD Intervideo WinDVD creator McAfee VirusScan Plus with 30 days of virus definition updates Creator Business Edition + myDVD (Rambo) Pc-Doctor diagnostics Sun JRE ThinkPad Utilities (Power manager and Presentation Director |
| Modem (RJ-11): | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Modem: | Yes |
| Number of USB Ports: | 3 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| Screen Mode: | WXGA |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |