Lenovo 688528U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 688528U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Mini PCI Express MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 (WXGA) |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6.20 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | EPEAT Gold ENERGY STAR 5.2 RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional Upgradable to Genuine Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 14.8 in |
| Depth: | 9.8 in |
| Weight: | 5.40 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 5 GT/s |