Lenovo 7439PDU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7439PDU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x RJ-11 Modem 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x IEEE 1394a - FireWire 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Stereo Audio Out 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x Port Replicator |
| Slots: | ExpressCard/54 CardBus Type II |
| Display | |
| Display Size: | 14.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 13.20" Width x 9.40" Depth |
| Weight: | 5.10 lbs |