Lenovo 74506AU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74506AU |
| Memory | |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Installed Memory: | 2 GB |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Stylus Trackpoint Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Display Size: | 12.1" |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 10.30 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.30" Height x 11.60" Width x 10.10" Depth |
| Height: | 1.30" |
| Width: | 11.60" |
| Depth: | 10.10" |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Tablet PC Edition 2005 |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.30" Height x 11.60" Width x 10.10" Depth |
| Parent Retsku: | B0046T8J9A |