Lenovo 74509GU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74509GU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 1.86 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Stylus Trackpoint |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 1 x RJ-45 Network 1 x VGA 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-11 Modem 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11a Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Included Devices: | Built-In Webcam Fingerprint Reader |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Battery Life: | 10.30 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold Energy Star |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.31 in |
| Width: | 11.61 in |
| Depth: | 8.98 in |
| Weight: | 3.88 lbs |
| Dimensions: | 1.31" Height x 11.61" Width x 9" Depth |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.31" Height x 11.61" Width x 9" Depth |