Lenovo 74542GU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74542GU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.4 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard TrackPoint |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Bluetooth Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) Port Replicator/Docking Station Serial - RJ11 Modular (Phone/Telco) USB - Universal Serial Bus 2.0 Video - 15 pin High-Density D-shell (VGA) |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Included Devices: | Fingerprint Reader Modem |
| Battery Life: | 3.10 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Weight: | 3 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| System Chipset: | Intel GM45 Express |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.60" Width x 8.30" Depth |