Lenovo 74549FU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74549FU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | ExpressCard/54 Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 3.30 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver RoHS |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.60" Width x 8.30" Depth |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.60" Width x 8.30" Depth |