Lenovo 74585FU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74585FU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio In 1 x DC Power Input 1 x Mini-phone Audio Out 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Memory Stick PRO xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMA X4500HD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3ab IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes |
| Battery Life: | 6.50 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star EPEAT Silver RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.60" Width x 8.30" Depth |
| Weight: | 3.30 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.40" Height x 11.60" Width x 8.30" Depth |
| Video Memory: | Shared |
| Processor Model: | P8600 |
| Product Series: | X200 |
| Wi-Fi Model: | WiFi Link 5100 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Software Included: | Adobe Acrobat Reader Microsoft Windows Live Toolbar & Search McAfee VirusScan Plus with 30 days of virus definition updates Pc-Doctor diagnostics Sun JRE ThinkPad Utilities (Power manager and Presentation Director) ThinkVantage |
| Modem (RJ-11): | Yes |
| Mobile Technology: | Centrino 2 vPro |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 3 |
| Modem: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Number of USB Ports: | 3 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| WWAN Support: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | WXGA |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Frequency Band: | Built-in Devices: Wireless LAN antenna Bluetooth antenna ThinkLight |