Lenovo 74587DU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 74587DU |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Trackpoint TouchPad |
| Display | |
| Display Size: | 12.1 in |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | No |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 6.20 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Dimensions: | 1.39" Height x 11.61" Width x 8.27" Depth |