Lenovo 766736U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 766736U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Trackpoint |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Mono Microphone/Audio In 1 x Mini-phone Stereo Audio Out 1 x IEEE 1394 - FireWire 1 x RJ-11 Modem 1 x RJ-45 Network 1 x Docking 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DC Power Input |
| Slots: | CardBus Type II Communication Daughter Card Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 12.10 in |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA X3100 |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Included |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3ab IEEE 802.11n |
| Battery Life: | 8.20 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 0.79" Height x 10.55" Width x 8.31" Depth |
| Weight: | 3.55 lbs |
| Height: | 0.8 in |
| Width: | 10.6 in |
| Depth: | 8.3 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 0.79" Height x 10.55" Width x 8.31" Depth |
| Video Memory: | Shared |