Lenovo 9979A2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 9979A2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Bus Speed: | 1333 MHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Desktop Computer |
| Input Devices: | Mouse |
| Interface Connection: | 1 x VGA 1 x Mouse 1 x Keyboard RJ-45 Network 1 x 9-pin DB-9 Serial 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x Mini-phone Audio Line Out 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Display | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Features | |
| Green Compliance: | EPEAT Silver EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| Dimensions | |
| Weight: | 22.51 lbs |
| Height: | 15.83" |
| Width: | 6.89" |
| Depth: | 17.32" |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1333 MHz |
| Input Devices: | Mouse |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Laptop Type: | Desktop Computer |