Panasonic CF19RJRC62M Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | CF19RJRC62M |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.20 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Slots: | PC Card Type II ExpressCard/54 Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.4 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Battery Life: | 9 Hour |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT Silver |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP |
| Dimensions | |
| Height: | 1.9 in |
| Width: | 10.7 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB Shared |