

A powerful solution for an ultra-mobile PC the U1 comes with the Windows Vista operating system (Windows XP available) a solid state drive 1GB of memory and the Intel Atom Processor Z520. In addition the Panasonic Tougbook U1 is ultra-rugged four-foot-drop approved and provides a sealed all-weather design.Primary InformationProcessor Type :  Atom Processor Manufacturer :  Intel Processor Clock Speed :  1.33 GHz Hard Drive Capacity :  16 GB Input Device Type :  Keyboard; Touch-screen Header / Model :  Toughbook-U1 Features :  1D barcode reader LaptopSystem Type :  Tablet PC DisplayDisplay Diagonal Size :  5.6 Inch Display Technology :  TFT active matrix Max Resolution :  1024 x 600 MemoryCache Memory Type :  L2 cache Cache Memory Installed Size :  512 KB RAM Installed Size :  1 GB RAM Technology :  DDR2 SDRAM ProcessorProcessor Number :  Z520 Processor / Data Bus Speed :  533 MHz Dimensions&MiscellaneousWidth :  7.20 Inch Depth :  5.90 Inch Height :  2.20 Inch Weight :  2.3 lbs. VideoGraphics Controller :  Intel GMA 500 AudioAudio Output :  sound card NetworkingNetworking Type :  Network adapter Data Link Protocol :  Ethernet; IEEE 802.11a; IEEE 802.11b; IEEE 802.11g; IEEE 802.11n; Fast Ethernet; Bluetooth 2.0 EDR Wireless NIC :  Intel Wireless WiFi Link 5100 Bluetooth Power/BatteryBattery Technology :  Lithium ion Power Device Type :  AC Adapters Voltage Required :  100V-240V 50/60Hz Software
| Basic Info |
| Brand: | Panasonic |
| SKU: | CFU1AQB1Z2M |
| Processor |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.33 GHz |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Memory |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System |
| Laptop Type: | Ultra Mobile PC |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Stereo Headphone 1 x Mini-phone Microphone/Audio In 1 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 19-pin Expansion Connector 1 x DC Power Input |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display |
| Display Size: | 5.60 in |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel Graphic Media Accelerator 500 |
| Storage |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | Not Included |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Features |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 |
| Battery Life: | 9 Hour |
| Software |
| Operating System: | Windows Vista Downgrade to Windows XP Professional |
| Dimensions |
| Dimensions: | 2.20" Height x 7.20" Width x 5.90" Depth |
| Height: | 2.2 in |
| Width: | 7.2 in |
| Depth: | 5.9 in |
| Weight: | 2.34 lbs |
| Additional Specifications |
| Bus Speed: | 533 MHz |
| Dimensions: | 2.20" Height x 7.20" Width x 5.90" Depth |
| Video Memory: | 256 MB Shared |
Panasonic CFU1AQBXZ2MPanasonic CF52FKN10AM