Pyle PDICS64 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Pyle |
| SKU: | PDICS64 |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B004136VL4 |
| Impedance: | 8 Ohm |
| Driver Size: | 6.50" Woofer 1.20" Tweeter |
| Height: | 10.0 in |
| Width: | 10.0 in |
| Depth: | 2.8 in 2.8 in |
| Laptop Type: | Speaker |
| Maximum Input Power Rating: | 150 W |
| Product Model: | PDICS64 |
| PMPO Output Power: | 150 W |
| Brand Name: | Pyle |
| Total Number of Speakers (Includes Subwoofer): | 1 |
| Sound Pressure Level: | 89 dB |
| Frequency Band: | 100V Transformer0.76" High Temperature Voice Coil |
| Performance | |
| Frequency Response Range: | 70 Hz to 16 kHz |