Rose Art UX51VZXH71 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Rose Art |
| SKU: | UX51VZXH71 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 3 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Video Chipset: | NVIDIA Intel GeForce GT 650M HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Number of Cells: | 8-cell |
| Green Compliance: | RoHS |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 10 in |
| Weight: | 4 lbs |