Samsung NP900X3DA03US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP900X3DA03US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B009P14BSM |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Processor Model: | i7-3517U |
| Product Series: | 9 |
| Wi-Fi Model: | Centrino Advanced-N 6235 |
| Green Compliance: | Yes |
| Wi-Di Technology: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Direct Media Interface: | 5 GT/s |
| Wi-Fi Manufacturer: | Intel |
| Product Model: | NP900X3D |
| Brand Name: | Samsung |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Battery Energy: | 62 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Maximum Power Supply Wattage: | 40 W |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Screen Mode: | HD+ |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.90 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | SuperBright Plus LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes Keyboard Backlight Yes |
| Battery Life: | 9 Hour |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Green Compliance: | Energy Star |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |
| Dimensions | |
| Height: | 0.5 in |
| Width: | 12.3 in |
| Depth: | 8.6 in |
| Weight: | 2.49 lbs |