Samsung NP905S3GK02US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP905S3GK02US |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital (SD) Card |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD Radeon HD 8250 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 8.50 Hour |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT |
| Dimensions | |
| Weight: | 3.48 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 Pro |