Samsung NP915S3GK01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP915S3GK01US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00E5X8YZ6 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ATIV Book 9 Lite |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| Product Model: | NP915S3G |
| Software Included: | SideSync HomeSync Lite S Apps |
| Brand Name: | Samsung |
| Number of USB 3.0 Ports: | 1 |
| Multi-touch Screen: | Yes |
| TouchPad Features: | Multi-touch Gesture |
| Battery Energy: | 30 Wh |
| Number of USB 2.0 Ports: | 1 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage: | 40 W |
| Screen Mode: | HD |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Solid State Drive Interface: | Serial ATA/600 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD |
| Processor Speed: | 1.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 HDMI Yes |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | AMD |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 5.50 Hour |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Green Compliance: | Energy Star RoHS EPEAT |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.7 in |
| Width: | 12.8 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Weight: | 3.48 lbs |