Samsung NP940X3GK04US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP940X3GK04US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00F6EOB8C |
| Bus Speed: | 5 GT/s |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Ultrabook |
| Input Devices: | Touchpad Touch Screen Keyboard |
| Slots: | SDHC Card SDXC Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Green Compliance: | RoHS EPEAT ENERGY STAR |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Life: | 7.5 hour(s) |
| Included Devices: | Keyboard Backlight Built-In Webcam |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.54 in |
| Weight: | 3.06 lbs |
| Width: | 12.58 in |
| Depth: | 8.78 in |