Samsung NP940X3GS04US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NP940X3GS04US |
| Processor | |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Max Resolution: | 3200 x 1800 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Battery Life: | 7.5 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 0.54 in |
| Weight: | 3.06 lbs |
| Width: | 12.58 in |
| Depth: | 8.78 in |