Samsung NPN315JA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPN315JA01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Secure Digital Hi Density (SDHD) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.10 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Included Drives: | Not Applicable |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi IEEE 802.3u IEEE 802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Gold RoHS Energy Star |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.10" Height x 10.30" Width x 7.30" Depth |
| Weight: | 2.71 lbs |
| Height: | 1.1 in |
| Width: | 10.3 in |
| Depth: | 7.3 in |
| Additional Specifications | |
| Dimensions: | 1.10" Height x 10.30" Width x 7.30" Depth |