Samsung NPNB30JP01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPNB30JP01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Netbook PC |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel GMA 3150 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Starter |