Samsung NPP460AA02US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPP460AA02US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo Mobile |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Slots: | MultiMedia Card (MMC) SD Card SDHC Card Type I PC Card Type II PC Card |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x VGA 1 x HDMI 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x Docking 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 14.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMX4500 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Included Devices: | Built-In Microphone Built-In Webcam Fingerprint Reader Modem |
| Battery Life: | 6 Hour |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 13.3 in |
| Depth: | 9.7 in |
| Dimensions: | 1.50" Height x 9.90" Width x 13.30" Depth |
| Weight: | 5.30 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Dimensions: | 1.50" Height x 9.90" Width x 13.30" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |