Samsung NPP580JA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPP580JA01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x Dock |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 15 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Gigabit Ethernet Bluetooth IEEE 802.11n IEEE 802.3ab Bluetooth 2.1 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |