Samsung NPQ1EXFA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPQ1EXFA01US |
| Processor | |
| Processor Class: | VIA Nano |
| Processor Speed: | 1.2 GHz |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Keyboard Pen (Stylus) Touch Screen |
| Slots: | Memory Stick SD Card SDHC Card |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input |
| Display | |
| Display Size: | 7 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | VIA Chrome 9 HC |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.0 |
| Battery Life: | 4.50 Hour |
| Green Compliance: | EPEAT Silver |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 8.96 in |
| Depth: | 4.9 in |
| Weight: | 1.43 lbs |
| Dimensions: | 0.90" Height x 9" Width x 4.92" Depth |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Tablet PC Edition |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 667 MHz |
| Storage Capacity: | 60 GB No |
| Product Type: | Tablet PC |
| Dimensions: | 0.90" Height x 9" Width x 4.92" Depth |
| Touch Screen: | Yes |