Samsung NPQ1U000 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPQ1U000 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel A110 |
| Processor Speed: | 800 MHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Keyboard Pen (Stylus) Touch Screen |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 1 x VGA 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Audio Out |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Display | |
| Display Size: | 7 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen & LED Backlight |
| Max Resolution: | 1024 x 600 |
| Video Chipset: | Intel Graphic Media Accelerator 945 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Battery Life: | 4.5 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Included Network Card: | Fast Ethernet Wi-Fi Bluetooth IEEE 802.3u IEEE 802.11b/g Bluetooth 2.0 |
| Included Devices: | Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Dimensions | |
| Height: | 0.9 in |
| Width: | 9 in |
| Depth: | 4.9 in |
| Weight: | 1.5 lbs |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Tablet PC Edition |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Storage Capacity: | 60 GB |
| Product Type: | Tablet PC |
| Video Memory: | 128 MB Shared |