Samsung NPR430JA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPR430JA01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network |
| Slots: | Secure Digital High Capacity (SDHC) Memory Stick |
| Display | |
| Display Size: | 14 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Video Chipset: | Intel GMA 4500MHD |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Fast Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.3u |
| Green Compliance: | EPEAT Gold |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Video Memory: | Shared |