Samsung NPR540JSE1US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPR540JSE1US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook PC |
| Input Devices: | TouchPad |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) |
| Display | |
| Display Size: | 15.6 in |
| Display Type: | LED Backlight |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD 545v |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Features | |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Webcam Yes |
| Green Compliance: | EPEAT Gold TCO Displays 5.0 Energy Star RoHS |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.51 lbs |
| Height: | 1.4 in |
| Width: | 14.9 in |
| Depth: | 10 in |
| Additional Specifications | |
| Video Memory: | 1 GB |