Samsung NPR610AS01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPR610AS01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x VGA 1 x HDMI 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x RJ-11 Modem 1 x DC Power Input |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | SuperBright |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9200M GS |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 5 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.51" Height x 10.40" Width x 14.90" Depth |
| Weight: | 6.10 lbs |
| Height: | 1.5 in |
| Width: | 10.4 in |
| Depth: | 14.9 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Integration: | Card |
| Dimensions: | 1.51" Height x 10.40" Width x 14.90" Depth |
| Video Memory: | 512 MB |