Samsung NPR620FS02US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPR620FS02US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | TouchPad |
| Interface Connection: | 1 x DC Power Input 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x RJ-45 Network 1 x HDMI Digital Audio/Video 1 x Mini-phone Headphone 2 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-11 Modem |
| Slots: | ExpressCard/54 Memory Stick Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) |
| Display | |
| Display Size: | 16 in |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Display Type: | LCD Display w/ Glossy Screen |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Video Chipset: | ATi Mobility Radeon HD4330 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.1 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Webcam Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 10.20" Height x 15" Width x 1.40" Depth |
| Weight: | 6.06 lbs |
| Height: | 10.2 in |
| Width: | 15 in |
| Depth: | 1.4 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Dimensions: | 10.20" Height x 15" Width x 1.40" Depth |
| Video Memory: | 512 MB Semi-shared |