Samsung NPX360AA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | NPX360AA01US |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.20 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Maximum Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Notebook |
| Input Devices: | Keyboard Touchpad |
| Interface Connection: | 3 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x VGA 1 x HDMI 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x RJ-45 Network 1 x DC Power Input 1 x Docking |
| Slots: | ExpressCard/34 Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) MultiMediaCard (MMC) MMCplus xD-Picture Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.30 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | SuperBright |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Video Chipset: | Intel GMX4500 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Solid State Drive Capacity: | Not Included |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Network Card: | Wi-Fi Bluetooth Gigabit Ethernet IEEE 802.11n Bluetooth 2.0 IEEE 802.3ab |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes Built-In Fingerprint Reader Yes Built-In Webcam Yes |
| Battery Life: | 8 Hour |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| Dimensions | |
| Dimensions: | 1.20" Height x 8.90" Width x 12.20" Depth |
| Weight: | 2.90 lbs |
| Height: | 1.2 in |
| Width: | 8.9 in |
| Depth: | 12.2 in |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Integration: | Motherboard |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Dimensions: | 1.20" Height x 8.90" Width x 12.20" Depth |
| Video Memory: | 128 MB Shared |