Samsung SPHP500TSASPR Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | SPHP500TSASPR |
| Processor | |
| Processor Class: | Qualcomm Snapdragon S4 |
| Processor Speed: | 1.50 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Maximum Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | Audio Line Out Yes |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 10.1 in |
| Aspect Ratio: | 16:10 |
| Display Type: | Plane to Line (PLS) Switching |
| Max Resolution: | 1280 x 800 |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Green Compliance: | WEEE |
| Software | |
| Operating System: | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Dimensions | |
| Height: | 6.9 in |
| Width: | 10.1 in |
| Depth: | 0.4 in |
| Weight: | 1.31 lbs |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00C6TP882 |