Samsung XE500T1CK02US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | XE500T1CK02US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00D7B9MK8 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | LPDDR2 |
| System | |
| Laptop Type: | Net-tablet PC |
| Input Devices: | Stylus Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 2.0 HDMI Yes |
| Slots: | Micro SIM Card microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | SuperBright Plus LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Battery Life: | 9.70 Hour |
| Number of Cells: | 2-cell |
| Green Compliance: | TCO |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 7.5 in |
| Width: | 12 in |
| Depth: | 0.4 in |
| Weight: | 1.63 lbs |