Samsung XE503C32K01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | XE503C32K01US |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Processor Cores: | Octa-Core |
| Processor Speed: | 2 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Maximum Memory: | 16 GB |
| System | |
| Input Devices: | Touchpad Keyboard |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 13.3 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Battery Life: | 8.5 hour(s) |
| Included Devices: | Built-In Webcam |
| Dimensions | |
| Height: | 0.65 in |
| Weight: | 3.09 lbs |
| Width: | 12.72 in |
| Depth: | 8.8 in |
| Additional Specifications | |
| Brand Name: | Samsung |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Processor Model: | 5420 |
| Screen Mode: | HD |
| Product Model: | XE503C32 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | Chromebook 2 |