Samsung XE700T1CA01US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | XE700T1CA01US |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B00HTXBG2M |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.70 GHz |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Laptop Type: | Tablet PC |
| Input Devices: | Touch Screen Yes |
| Interface Connection: | 1 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Slots: | microSD Card |
| Display | |
| Display Size: | 11.6 in |
| Display Type: | SuperBright Plus LED Backlight |
| Video Chipset: | Intel HD 4000 |
| Storage | |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11a/b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth 4.0 |
| Included Devices: | Built-In Microphone Yes |
| Number of Cells: | 4-cell |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Dimensions | |
| Height: | 0.5 in |
| Width: | 11.6 in |
| Depth: | 7.2 in |
| Weight: | 1.89 lbs |